Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych
Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych stanowi integralną strukturę jednostki jaką jest Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Nasz zespół tworzy szeroka grupa specjalistów z dziedziny psychiatrii dorosłych – zarówno lekarzy jak i psychologów. Dzięki systematycznym szkoleniom podnoszą oni swoje kwalifikacje i umiejętności, mogą więc precyzyjnie leczyć, diagnozować i udzielać wsparcia tym wszystkim pacjentom, którzy tego potrzebują i oczekują. Staramy się poświęcać dużo uwagi również środowisku pacjenta organizując system pomocy socjalnej i pielęgniarskiej. Organizujemy sesje psychoterapeutyczne zarówno indywidualne jak i grupowe. Współdziałamy poprzez funkcję asystenta socjalnego z szeregiem pośrednich form opieki psychiatrycznej między innymi środowiskowymi domami samopomocy, klubami pacjenta, warsztatami terapii zajęciowej, domami pomocy społecznej, ośrodkami do zwalczania przemocy w rodzinie, itp. Staramy się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych a przede wszystkim pomagać im w sposób kompleksowy oparty na zaufaniu i partnerstwie. Rejestracja do poradni jest telefoniczna lub może odbywać się osobiście.
W trakcie rejestracji:
- potrzebny jest nr PESEL,
- aktualny dokument tożsamości,
- dowód ubezpieczenia,
- w przypadku wizyty u psychologa aktualne skierowanie od lekarza POZ, psychiatry czy innego specjalisty,
- posiadaną dokumentację medyczną, np. wypisy szpitalne, konsultacje specjalistyczne, dokumentację medyczną z jednostki psychiatrycznej, gdzie pacjent wcześniej się leczył, wyniki badań,
- posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą badań psychologicznych, jeśli zostały wcześniej wykonane.
Zespół psychologów Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych udziela następujących specjalistycznych form pomocy psychologicznej:
- poradnictwo psychologiczne w zakresie sytuacji kryzysowych i problemów adaptacyjnych,
- psychoedukacja w zakresie określonych chorób i zaburzeń psychicznych oraz w innych problemach psychologicznych,
- psychoterapia indywidualna krótko i długoterminowa dla osób z zaburzeniami:
- zespołem lęku uogólnionego,
- napadami paniki lękowej,
- zaburzeniami depresyjnymi,
- zaburzeniami osobowości. psychoterapia jest prowadzona w konwencji poznawczo-behawioralnej i psychodynamicznej,
- wykonywanie badań psychologicznych:
- diagnostyka zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń pamięci,
- ocena poziomu intelektualnego.